PEPCO.
W 2018 roku nawiązaliśmy współpracę z PEPCO – siecią sklepów retail, która oferuje odzież i produkty dla domu w konkurencyjnych cenach. Z wielką satysfakcją prezentujemy rozwój tego partnerstwa, rolę BRIGHTLOG w łańcuchu dostaw PEPCO oraz ponadprzeciętne efekty współpracy.
Dynamiczna ekspansja PEPCO – nowe rynki, nowe sklepy, nowe centra dystrybucji.
W ciągu zaledwie 10 lat zagranicznej ekspansji PEPCO rozszerzyło sieć sprzedaży do ponad 4000 sklepów w 18 krajach Europy, obsługując ponad 28 000 000 klientów miesięcznie. Tak duża skala działalności i jej dynamiczny rozwój nie byłby możliwy bez zaawansowanego, stale udoskonalanego procesu logistycznego.
Rumunia, gdzie marka jest obecne od 2015 roku i dziś sprzedaje swoje produkty przez sieć ponad 420 sklepów, stała się drugim co do wielkości rynkiem dla PEPCO. BRIGHTLOG konsekwentnie buduje swoje kompetencje logistyczne w Rumunii od 2010 roku.
Początki współpracy nie były zatem przypadkowe, kluczowe kompetencje BRIGHLOG wpisywały się w potrzeby i oczekiwania PEPCO oraz kierunek ewolucji łańcucha dostaw, co w krótkim czasie zaowocowało bliskim partnerstwem i podręcznikową synergią działania.

Sklepy PEPCO na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej są obecnie obsługiwane z kilku centrów dystrybucyjnych. Towarzyszymy PEPCO w rozwoju struktury geograficznej łańcucha dostaw i dziś jesteśmy istotnym filarem transportu zarówno inbound jak i outbound dla każdego z centrów dystrybucji.
Rawa Mazowiecka (Polska)
Tutaj, od 1 ładunku dziennie, rozpoczęliśmy współpracę w roku 2018.
Sosnowiec (Polska)
Otwarcie nowego centrum w roku 2019 zaowocowało dużym kontraktem na transporty do głównych HUB’ów w Rumunii.
Gyal (Węgry)
Otwarcie w roku 2020, w szczycie pandemii, nowego centrum przyniosło wiele wyzwań ale także wyniosło skalę naszej współpracę na nowy poziom.
Bukareszt (Rumunia)
Dzięki otwarciu nowego centrum dystrybucyjnego staliśmy się wyłącznym operatorem dla głównych krajowych i zagranicznych linii.
Na naszej wspólnej drodze stale pojawiają się wyzwania, którym z sukcesem stawiamy czoła. Oto niektóre z nich:

Wyzwanie dla logistyki: Powstawanie nowych centrów dystrybucji i zmiany struktury geograficznej przepływów.
Etap uruchamiania nowego centrum i ‘przepinania’ poszczególnych regionów i rynków niesie wiele wyzwań w zakresie organizacji pracy operacyjnej magazynu i procesów transportu. Zazwyczaj pojawiają się odstępstwa od założeń i opóźnienia względem pierwotnego harmonogramu. Wybuchu pandemii COVID-19 nie ujęto w żadnym, nawet pesymistycznym scenariuszu. Pierwotnie centrum dystrybucyjne w Gyal miało ruszyć w marcu 2020 i do jesiennego ‘wysokiego’ sezonu stopniowo osiągnąć docelowe moce przerobowe oraz pełną wydajność w zakresie pojemności (składowania) i przepustowości (przepływów). Lockdown spowodował, że ruszyło ono z kilkumiesięcznym opóźnieniem, u progu wysokiego sezonu, nie dając szansy na stopniowe, kontrolowane dochodzenie do pełnej wydajności, szkolenie personelu i doskonalenie procesów. Z dnia na dzień musieliśmy razem sprostać ogromnemu zapotrzebowaniu na środki transportu, równocześnie krótkoterminowo borykając się z wszelkimi konsekwencjami po stronie magazynu, jak:
• braki kadrowe (czasowe wyłączenie pracowników) spowodowane pandemią,
• problemy techniczne systemu pakowania,
• konfiguracja systemu IT skutkujące np. niemożliwością generowania na czas numerów EKAER
Tzw. ‘backlog’ w krótkim okresie spowodował opóźnienia w załadunkach, wydłużony czas załadunku i przestoje samochodów.

Wyzwanie dla logistyki: Sezonowość branży.
Branża retail cechuje się ogromną sezonowością i fluktuacjami wolumenów. W czasie wzmożonej aktywności zakupowej: w okresach kampanii promocyjnych, w szczególności jesiennych Black Week, Black Friday, Cyber Monday i zimowej, przedświątecznej Bożonarodzeniowej gorączki zakupowej, liczba zamówień rośnie nawet pięciokrotnie w stosunku do innych dni. Ten okres to ‘stress test’ dla logistyki, który często decyduje o realizacji całorocznego budżetu firmy z branży retail. Operator logistyczny musi zatem wykazać się niezwykłą elastycznością, aby sprostać wymaganiom wolumenowym.

Wyzwanie dla logistyki: Różnice w kalendarzu świąt i dni wolnych od pracy.
Obowiązujący w Polsce czy na Węgrzech kalendarz świąt różni się od tego, z którego korzystają np. Rumunii czy Bułgarzy. W Europie zachodniej obowiązującym jest kalendarz gregoriański. Kościoły obrządku wschodniego określają daty świąt według kalendarza juliańskiego, dlatego powstają różnice w terminach. Lokalne tradycje obchodów świąt i okresy urlopowe w istotny sposób wpływają to na dostępność kierowców. To istotne wyzwanie, jeśli dodamy, że np. w kwietniu, na który przypada szczyt sezonu sprzedaży dekoracji świątecznych i ogrodowych, występują łącznie aż dwa świąteczne tygodnie: jeden w kościele zachodnim i drugi we wschodnim.

Wyzwanie dla logistyki: Szybka logistyka.
Sklepy, ze względu na ograniczoną przestrzeń magazynową, są zaopatrywane kilka razy w tygodniu. Każdego tygodnia na półki trafia ponad 250 nowych produktów, a na sezon 80 nowych kolekcji. Asortyment stale się zmienia. Terminy dostaw są napięte. Zamówienia otrzymujemy z krótkim, maksymalnie z 1 dniowym wyprzedzeniem.

Wyzwanie dla logistyki: Zmiany formalne i prawne.
Nasza lokalna obecność na rynkach CEE pozwala nam na bieżąco śledzić i proaktywnie dostosowywać się do zmian formalnych, prawnych i administracyjnych zachodzących w otoczeniu biznesowym w obszarach, które w sposób bezpośredni i pośredni wpływają na transport i logistykę. Nasz interdyscyplinarny i wielojęzyczny zespół z biegłością i łatwością odnajduje się w meandrach nowych przepisów. Działając w interesie naszych Partnerów, zapewniamy wsparcie, tak aby skutki zmian były jasne, a procesy poprawne na mocy prawa.
Nasze kompetencje w tym obszarze okazały się bezcenne w trakcie pandemii na etapie wprowadzania lockdown i ‘korytarzy transportowych’ w poszczególnych krajach. Dzięki sprawności w zakresie dostosowań procesów operacyjnych, zapewniliśmy ciągłość i terminowość dostaw.
W związku z wprowadzeniem od 1 lipca 2022 systemu e-Transport w Rumunii, zapewniliśmy Klientowi wsparcie merytoryczne oraz doradztwo w zakresie obowiązku deklaracji towarów wrażliwych pod względem podatkowym, skutkującym koniecznością generowania kodów UIT dla każdego transportu oraz dokumentów towarzyszących przewozowi zgodnie z wymogami systemu e-Transport
Ich słowa są dla nas najlepszą reklamą.
Nasi klienci twierdzą, że praca z nami to nie tylko czysta przyjemność
ale przede wszystkim gwarancja realizacji celów.
Cieszymy się, że nas doceniają i polecają innym, co motywuje nas do dalszego rozwoju i doskonałej pracy.
Co zyskał klient z naszą pomocą?
Dzięki współpracy z BRIGHTLOG łańcuch dostaw PEPCO stał się sprawniejszy, płynniejszy, bardziej elastyczny i odporny niż kiedykolwiek wcześniej. W obliczu powyższych wyzwań w zakresie logistyki, zapewniliśmy Klientowi:
terminowość załadunków:
100% on day, 97% on time
terminowość dostaw: 100%
wskaźnik reklamacji dot. uszkodzeń: 0%
wskaźnik potwierdzanych i przyjętych do realizacji zleceń: 100%
realizację zleceń spot – z puli niezrealizowanej przez konkurentów
ciągłość dostaw w okresach świątecznych, niezależnie od kalendarza
wymaganą dostępność środków transportu – dla zachowania ciągłości sprzedaży przy skokowych wahaniach wolumenów
możliwość załadunków w weekendy i dni świąteczne, w celu odciążenia operacji magazynu w dni robocze
elastyczność dzięki systemowi naczep placowych ‘stand-by trailers’
brak kosztów ‘demurrage’ oraz anulacji w przypadku nieprzewidzianych sytuacji
przewidywalne i stabilne koszty transportu względem sprzedaży
optymalne ‘lead time’
doradztwo w zakresie optymalnego planowania procesów operacyjnych (np. slotów załadunkowych)
bezpieczeństwo i stabilność procesów w świetle zmian prawnych i regulacyjnych
automatyzację wymiany informacji i statusy w czasie rzeczywistym
Metody i sposoby będące czynnikami sukcesu
W zakresie organizacji wewnętrznej BRIGHTLOG
• determinacja i skuteczność naszego zespołu, kiedy wymaga tego sytuacja, pracujemy wg zasady ‘wszystkie ręce na pokład”, by wspomóc procesy operacyjne,
• ‘jeden punkt dostępu’ – jedna osoba kontaktowa dla klienta na etapie dużej zmiany, aby pozwolić mu na skupienie się na samym procesie,
• struktura organizacyjna wspierająca zwinność,
• odpowiednio dopasowane rozwiązania IT, z real time transport visibility na czele,
• dobra kondycja finansowa, umożliwiająca zapewnienie konkurencyjnych terminów płatności dla dostawców,
W zakresie organizacji sieci logistycznej
• konsolidacja sieci przewoźników o dużym potencjale,
• sprawna i skuteczna komunikacja z dostawcami,
• innowacyjne rozwiązania kadrowe w celu zapewnienia dostępności kierowców,
• optymalizacja procesów poprzez zagospodarowanie pojazdów w ‘powrotach’,
W zakresie współpracy z PEPCO
• partnerska współpraca w celu uzyskania perspektywy 360stopni, umożliwiającej optymalne planowanie procesów, z uwzględnieniem interesów wszystkich ogniw łańcucha dostaw,
• proaktywna komunikacja z Klientem m.in. w zakresie prognoz wolumenów sprzedaży,
• efektywna wymiana bieżących informacji, dzięki integracji systemów poprzez API.
Integracja API
W celu usprawnienia wymiany informacji z klientem, zintegrowaliśmy nasze systemy. Nasz partner technologiczny w krótkim czasie stworzył odpowiedni interfejs API, wg dokumentacji wdrożeniowej udostępnionej przez klienta.
Cały przepływ informacji, począwszy od natychmiastowego składania zleceń transportowych, przez awizacje, po śledzenie transportów w czasie rzeczywistym i przekazywanie predykcyjnych statusów w zakresie ETA, odbywa się automatycznie. W pełni cyfrowa wymiana danych pomiędzy naszymi firmami oszczędza czas i eliminuje błędy ludzkie. Dzięki zdefiniowanym alertom, które pozwalają szybko wykrywać wąskie gardła i odstępstwa oraz wcześniejszym ustaleniu reakcji na nie, działamy proaktywnie i skutecznie. W efekcie nasz zespół skupia się na wykorzystaniu w pełni swojego potencjału, know-how i możliwości, w celu wnoszeniu wartości dodanej.
Jesteśmy tu dla Ciebie
Opowiedz nam o swoich potrzebach logistycznych. Dostarczymy rozwiązanie.